Kwestia komfortu cieplnego w Wikipedii
Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.
Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu jest problematyczne, gdyż jest ono odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny
Dobór i rodzaje klimatyzacji
Klimatyzowanie pomieszczeń biurowych podnosi efektywność pracowników- przynajmniej tak mówi wiele badań prowadzonych przez lata. Ale sam klimatyzator to za mało, bo trzeba go odpowiednio wymiarować i dobrać jego moc oraz typ urządzenia do pracy w danym pomieszczeniu.
W przypadku instalowania klimatyzacji na cały budynek opłaca się zainwestować w mechaniczną wentylację połączoną z klimatyzacją. W przypadku pojedynczych pomieszczeń stosuje się kurtyny i zewnętrzny klimatyzator. Duże też zależy od naszego budżetu. Więc w przypadku zakładania klimy warto sięgnąć po poradę specjalisty.
Wikipedia i klimatyzator
Obecnie jednostka wewnętrzna klimatyzatora - oprócz chłodnicy freonowej i wentylatora - często wyposażona jest w standardzie w filtr powietrza, a czasami w nagrzewnicę elektryczną. Obecnie klimatyzatory są najczęściej również pompą ciepła dzięki odwróceniu układu chłodniczego - parownik staje się skraplaczem. Tego typu urządzenia zazwyczaj regulują temperaturę w zakresie +16÷30 °C.
Klimatyzatora nie należy mylić z systemem klimatyzacyjnym, gdyż zgodnie z definicją urządzenie to nie zapewnia wentylacji pomieszczenia, a czasami urządzenia nie są nawet wyposażone w elementy umożliwiające swobodną regulację temperatury (chłodzenie i ogrzewanie) oraz wilgotności powietrza (osuszanie i nawilżanie).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator