Geodezja i budownictwo

wiedzieć dokładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu dużych

Geodezja i budownictwo

Najczęściej wykonywane prace geodezyjne

Usługi geodezyjne to jedne z najbardziej potrzebnych usług właściwie na każdej nieruchomości. Począwszy od zakupu własnej działki musimy przecież wiedzieć dokładnie, jak wiele gruntu będziemy posiadać i w których miejscach kończy się nasze teren. Jest to szczególnie ważne w miejscach, które są wyjątkowo cenne na przykład z uwagi na bardzo bliską lokalizację w pobliżu dużych ośrodków miejskich.

Nic więc dziwnego, że geodeta najczęściej zajmuje się wytyczaniem działek i tworzeniem map, na które następnie na przykład architekt nanosi plan zagospodarowania terenu. Taka działalność ma znaczenie nie tylko w przypadku osób prywatnych, ale także jeśli chodzi o przedsiębiorstwa czy deweloperów i tak dalej.


Geodeta. Praca w terenie i w biurze

Praca w geodezji polega głównie na wykonywaniu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia. Jest to cześć pracy typowo terenowej.

W biurze natomiast geodeta przygotowuje i opracowuje wszelkie dokumenty, wykonuje obliczenia wcześniej wykonanych pomiarów oraz nanosi się zmiany na odpowiednie mapki. Geodeci przesyłają też wykonane mapki do odpowiednich urzędów oraz inwestorów, aby praca budowlane mogły ruszyć.


Czym mierzą geodeci?

Geodeci korzystają w swojej pracy z wielu skomplikowanych urządzeń pomiarowych. To z jakich konkretnie zależy już od samego geodety oraz budżetu jego firmy, w której jest zatrudniony. Wszelkie dalmierze, nie ważne, czy elektroniczne, czy optyczne mają jedną wspólną cechę: mierzą odległości i katy.

Tachimetr to kolejne urządzenie wykorzystywane w geodezji. Większość z tych urządzeń stawia się na trójnogach, aby stały jak najstabilniej w trakcie pomiarów. Bez tego pomiary byłby sfałszowane i nieprawidłowe, a mapki na ich podstawie, błędne.